Strona główna » Blog » Kiedy nie trzeba płacić opłat abonamentowych za publiczne odtwarzanie muzyki?

Kiedy nie trzeba płacić opłat abonamentowych za publiczne odtwarzanie muzyki?

Data dodania: 14-12-2023
Prowadzenie działalności to nie lada wyzwanie – i to nie tylko pod względem zadowolenia Klientów i czerpania z usług oraz produktów regularnych zysków. To także ogromna odpowiedzialność, w tym za jakość tego, co się oferuje oraz za wszystko, co dzieje się w Twoim lokalu. Muzyka to kluczowy punkt, który trzeba dobrze przemyśleć. Jeśli chcesz grać znane wszystkim hity, zarówno te nowe, jak i stare, to musisz zapłacić konkretnym OZZ. Co jednak, jeśli nie chcesz ponosić opłat abonamentowych za publiczne odtwarzanie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Jaka muzyka nie podlega pod OZZ?

 
Mogłoby się wydawać, że opcji nie ma zbyt dużo. Nic bardziej mylnego! Nie musisz wnosić opłat abonamentowych i odtwarzać muzyki znanych artystów publicznie, żeby stworzyć niepowtarzalną atmosferę w swoim lokalu. Warto wręcz zagłębić się w oferty artystów lub sklepów takich jak nasz i wybrać te utwory, a nawet całe playlisty, które będę odpowiadać Twoim oczekiwaniom oraz zwolnią Cię z podpisania umowy z jedną z OZZ.

Nie musisz ponosić opłat abonamentowych organizacjom zbiorowego zarządzania, jeżeli wybierzesz dzieła twórców, którzy nie są chronieni przez żadną z nich. Wtedy będziesz musiał uzyskać bezpośrednią zgodę lub licencję właściciela praw autorskich na publiczne odtwarzanie. Możesz również wykorzystać muzykę opartą na Creative Commons, dostępną na przykład na konkretnych platformach w postaci radia internetowego. Dobrą alternatywą jest także nabycie płyt lub cyfrowym plików dźwiękowych pozbawionych praw autorskich bądź zatrudnienie muzyków, którzy stworzą idealne tło dla Twojej działalności w postaci występów na żywo.
 
 

Co w przypadku kontroli OZZ?

 
Pod żadnym pozorem nie utrudniać kontrolerowi przeprowadzanych przez niego czynności. Wystarczy, że pokażesz mu posiadane licencje i zgody na odtwarzanie muzyki publicznie. Pracownik OZZ może zaproponować wprowadzenie do lokalu utworów artystów, którzy podlegają pod ich jego organizację, jednak nie masz obowiązku podpisywać żadnej umowy ani uiszczać opłat abonamentowych. Tak długo, jak korzystasz z legalnych źródeł muzyki i masz odpowiednie dokumenty, które świadczą o tym, że Twoje działania są zgodne z obowiązującym prawem, to nie musisz się o nic martwić.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
pliki mp3 i mp4